Tel: +380 (50) 523 67 93 | Mail: gazetachop@gmail.comНові податки – старий бюджет

«Парламент має не більше права запускати руку в мою кишеню, ніж я в його». Джордж Вашингтон

Минулого року в Україні пройшло двоє виборів. Ми обрали нового президента, який обіцяв нам жити по-новому, та парламент, який теж легкого життя не обіцяв. Ми отримали уряд, котрому не потрібно доводити нагальність рішучих та болючих реформ.

Український народ готовий терпіти особисті незручності заради перемоги у війні з зовнішнім агресором та внутрішніми ворогами.

Справа за реалізацією цих унікальних можливостей, коли страшна війна на сході країни надала українському народу єдності та рішучості, а весь світ готовий допомогти українцям в їх прагненні збудувати нову країну європейського зразку. Потрібно багато та натхненно працювати – кожному на своєму місці спробувати надати нову якість результатам своєї особистої праці. Так може скластись нова країна, збудована з внеску кожного українця – вчителя, лікаря, підприємця або чиновника.

Першим кроком на шляху до масштабних змін побудови нового суспільства стала реформа оподаткування. З 22 загальнонаціональних податків залишилось тільки 11. Тобто вдвоє скорочено кількість податків, але меншими вони не стали. І це цілком логічно. Уряд потребує величезних фінансових ресурсів і повинен їх зібрати з економіки, яка руйнується і з населення, яке стрімко біднішає.

Завдання справді непросте, але виконувати його все рівно прийдеться. В такий важкий час, допомога місцевим бюджетам навіть не розглядається, крім тієї, яка прописана законами України. Тому уряд вирішив дати певну самостійність місцевим громадам, щоб завдяки якісній роботі на місцевому рівні, дати можливість громадам міст та сіл України самім вирішувати нагальні питання фінансування. Таким чином, вперше за новітню історію країни, депутати місцевої ради визначали розміри і базу оподаткування по декількох місцевих податках. Сесія відбулась в минулу п’ятницю і прийняла положення про розміри місцевих податків.

Тепер по порядку.

На території міста Чоп затверджені положення за якими будуть діяти наступні місцеві податки – податок на майно, єдиний податок, збір за місця для паркування транспортних засобів та туристичний збір. Мешканці міста будуть сплачувати і інші податки, але до компетенції місцевих зборів віднесені саме ці. Це ті кошти, котрі при правильному використанні стануть запорукою спокійного та комфортного життя мешканців в рідному місті. Держава, лишила досить великі можливості для формування місцевих бюджетів і, за наявності бажання та досвіду, місцева влада зможе виконати хоча би частину зі своїх передвиборчих обіцянок.

Давайте розмірковувати.

Єдиний податок, аби не проводити дослідження та розрахунки, прийняли такий самий як у сусідів. Тобто від минулого він буде відрізнятись рівно на стільки, наскільки зміниться мінімальна заробітна плата, до якої він прив’язаний. Суттєвих змін до бюджету цей податок не надасть, тому і обговорення не потребує. Логіка можновладців місцевого рівня така – піднімати даний податок, так само як і сплату за користування землею, не варто, для підтримки підприємців, що працюють в Чопі.

Туристичний збір теж залишили на рівні одного відсотку, зважаючи на загальний стан «туристичної галузі» в місті та на те, що доля цього податку в загальному бюджеті не складає навіть однієї сотої відсотка. Розбагатіти на цьому не вдасться.

Така сама доля спіткала і збір за місця для паркування транспортних засобів. Вже більше ніж п’ять років пройшло з тих пір, як Чопська газета пропонувала міській владі навести лад з автомобілями у дворах багатоквартирних будинків. Ми пропонували міському комунальному підприємству створити стаціонарні місця для стоянок автомобілів мешканців будинків. Розподілити їх за прозорими принципами і справляти плату за обслуговування цих місць. А стоянку на газонах, дитячих майданчиках і проїздах заборонити. Все це досить просто організувати і реалізувати за наявності бажання і розуміння проблеми. Схоже, що питання зрушило з місця. Прийняте положення не має дотепер об’єкта оподаткування, але нормативна база вже існує.

Найбільш скандальним та очікуваним став податок на майно. Він складається з трьох частин – податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю. Найбільш веселий з них – транспортний податок. Він стосується власників легкових автомобілів, віком до п’яти років та об’ємом двигуна більше 3-х літрів.

"Щасливий" власник такого транспорту має сплатити у місцевий бюджет 25 тисяч гривень щороку, таку ставку податку визначив кабінет міністрів.

Напевне подібний податок на автомобілі трансформувався з давно обіцяного податку на розкіш.

Плата за землю, хоча і прийнята по мінімально можливому значенню – все-таки збільшиться майже втричі.

Тобто, якщо за рік власники земельних ділянок під будинками сплачували в середньому 30-40 гривень, то тепер прийдеться віддати 100-120.

Для діючих підприємств ставку залишили старою, а суттєве збільшення стосується тільки підприємств, що працюють в Чопі, а зареєстровані поза межами міста.

Але справжне обговорення стосувалось тільки ставки податку на квартири та будинки. За умови розумного підходу, цей податок міг бути зовсім не обтяжливим для мешканців, але суттєвим для, міського бюджету. Тут ситуація найбільш демократична – пільгу в метрах квадратних, від якої починається нарахування податку встановлює міська рада.

Положенням визначено 80м² для квартир та 180м² для приватних будинків. Надвірні споруди приватних будинків теж звільнені від даного податку.

Таким чином майже весь жилий фонд міста не підлягає оподаткуванню. Трохи більше десятка квартир будуть сплачувати 0,1% за лишні метри, а приватні будинки, що не здані в експлуатацію, взагалі відсутні в базі оподаткування. До речі, гаражі теж звільнили від податку.

Таким чином, міська влада зробила максимум можливого для того, щоб не змушувати мешканців сплачувати в міський бюджет. В даному випадку все вірно. Якщо бюджет буде виконано – добре, якщо ні – держава все рівно змушена фінансувати «захищені статті» (заробітні плати працівників бюджетної сфери та державних службовців). Так що зарплата буде, а з реальних покращень заплановано реконструкцію дитячого садочку та ремонт вулиці Туряниці. Вже, здається, третій рік як заплановано.

І.Гіжан