Tel: +380 (50) 523 67 93 | Mail: gazetachop@gmail.comПитання виховання.

«Що може бути корисніше, ніж навчитися жити найкращим для себе чином»? Вільям Сомерсет Моем

Питання міського самоуправління не один раз ставало темою для наших публікацій. І цього разу «Чопська газета» не відступить від своєї традиційної теми. Тим більше, що привід є. У вівторок, 15 липня пройшла тридцята сесія шостого скликання Чопської міської ради. Останнім часом сесії міської ради проводяться не так часто як раніше. Причин тому є декілька, але головну знають всі. Справа в тім, що Чопська міська рада на дві третини складається з представників однієї політичної сили, а рішення приймаються простою більшістю голосів. Тобто, обговорення питання, навіть якщо воно проводиться, ніяким чином не впливає на саме рішення. Напевне тому час проведення сесії скоротився в рази. Сьогоднішня депутатська більшість приймає два-три рішення за хвилину, а рахункова комісія навіть не намагається точно підрахувати кількість голосуючих – результат відомий заздалегідь. Але, незалежно від того яким чином рішення приймаються, вони є офіційними документами, обов'язковими до виконання. Ось і цього разу було прийнято декілька важливих рішень.

По-перше, підбито підсумки виконання міського бюджету за перший квартал 2014 року. Сума, на яку не довиконано міський бюджет читачу ні про що не скаже, тому розкривати цю тему не варто. Крім того прийнято декілька інших фінансових рішень. По-друге прийнято програму інвентаризації міського майна на 2014 – 2016 роки. Мабуть тому пройшла і ціла низка земельних питань, і по відчуженню, і по оренді. По-третє, міському комунальному підприємству «Чоппроект» передали сорок три металеві павільони та один навіс. Раніше на ринку міська влада «знайшла» майже сотню безхозних об’єктів і проголосила їх комунальною власністю. Тобто міський ринок, яким опікувався той самий «Чоппроект», розділили навпіл. Кому передадуть другу частину ринку та причину такого вчинку побачимо згодом. Нарешті міські можновладці забули про мітинги «проти нелегалів» та затвердили програму матеріально-технічного забезпечення Чопського прикордонного загону. В такий важкий час це дійсно корисне рішення. Залишилось прослідкувати, щоби ця програма хоча би частково втілилась у життя. Крім того було прийнято багато інших важливих рішень. З ними можна ознайомитись на сайті міської ради. Повної інформації там немає, але загальну картину можна собі скласти.

Для мене найцікавішим питанням, що розглядалось на минулій сесії міської ради стало затвердження правил благоустрою території міста Чоп та низки рішень, щодо реалізації положень цих правил. Власне затвердження правил відбулось «в найкращих традиціях» міської ради, тобто без обговорень, зауважень та пропозицій. Натомість в самих правилах прописаний порядок громадського обговорення проекту і внесення пропозицій. Якщо в якомусь трудовому колективі обговорювали, або навіть прочитали правила, що складають 32 сторінки печатного тексту, повідомте будь ласка. Думаю, що мало хто в місті навіть чув про підготовку такого документу. А він стосується кожного мешканця міста. Наприклад пункт 3.1. «Дотримання затверджених міською радою Правил благоустрою міста Чоп є обов’язком кожного громадянина». Тобто кожен, без виключення городянин підпадає під дію цих правил і зобов’язаний їх виконувати. Передбачено і покарання у вигляді штрафу, який накладається на офіційну чи приватну особу після складання протоколу. Такий протокол можуть складати головний архітектор міста Чоп, начальник управління міського господарства чи громадський активіст. Якщо протокол складає не посадова особа, то вона повинна мати відповідне посвідчення, але це зайві деталі. У всякому разі з'явилась можливість накласти штраф на особу, навіть якщо вона цих правил ніколи не бачила. Спробую коротенько оглянути наші «нові обов’язки».

Власне, прибирання навколо свого будинку – це питання особистого виховання людини. Хтось будує маленький будиночок, хтось ремонтує батьківську оселю, комусь подобаються «могутні стіни» навколо власного дому, а хтось, напевне з дозволу архітектури, будує триповерховий будинок серед одноповерхових. Все розмаїття архітектурних форм можна побачити на Чопських вулицях. Це все змінити вже практично неможливо, а ось прибрати за собою сміття - просто необхідно. Правилами передбачено розподілити території прибирання серед власників будівель. Так, власники будівель установ і організацій, тобто магазинів, кафе, банків, перукарень на іншого, на 25 метрів по периметру, або до краю проїжджої частини чи іншого власника. Власники приватних домоволодінь – по довжині участку на довжину участку, а по ширині до краю проїжджої частини чи іншого власника. Тобто, якщо біля вашого участку немає сусіда, то зона вашої відповідальності збільшується в рази. Якщо мешканці квартир подумали, що їх не стосуються дані правила – вони глибоко помиляються. Ті самі 25 метрів навколо багатоквартирного будинку, прибудинкова територія, подвальні приміщення і таке інше, віднесено на відповідальність мешканців будинку. Тобто відповідальність за утримання та санітарний стан даних ділянок покладено на всіх мешканців. Звичайно, що мешканці можуть зібратись та прибрати у власному дворі раз на рік, або навіть частіше. Але чинними правилами передбачено досить жорсткі норми утримання та прибирання. Тобто санітарне прибирання не рідше одного разу на тиждень – загальноміський день санітарного прибирання четвер. Зимою необхідно очищувати від снігу та льоду закріплену територію по мірі необхідності. «Щоденне прибирання в літній період від піску, сміття і бур’янистої рослинності, а в зимовий період від снігу і льоду проїздів, тротуарів та пішохідних доріжок та їх ремонт». Бачите? Навіть ремонт проїздів і тротуарів в зоні відповідальності. І ще дванадцять подібних пунктів містять в собі чинні правила. Тобто виконати самостійно подібні вимоги практично неможливо, як і неможливо ухилитись від виконання. Обов'язок на нас вже покладено і міру відповідальності визначено. Хто не буде прибирати і утримувати – того штрафуватимуть.

Який вихід? А він є безпосередньо в правилах. В самому кінці правил розташований взірець договору «на утримання прилеглої території». Тобто, участки віднесені до відповідальності багатоквартирних будинків буде прибирати комунгосп. Цікаво чи за рахунок міського бюджету, чи за рахунок мешканців. Мешканці приватних будинків теж постануть перед вибором – договір, чи власними силами, а власників і керівників установ та організацій напевне змусять укласти договори.

Ось таке «непомітне рішення» було прийняте на минулій сесії міської ради. Воно може мати як негативні, так і позитивні наслідки для мешканців та санітарного стану міста. Особисто я, як і раніше, буду постійно прибирати сміття на власному газоні, яке щедро висипається з мусоровозу, коли той прямує до сміттєзвалища. Питання утримання території навколо власного будинку це питання виховання кожної окремої людини. Єдине чого справді не хочеться, це щоб «чергове важливе рішення» перетворилось згодом на пустий папірець.

І.Гіжан «Чопська громада