Tel: +380 (50) 523 67 93 | Mail: gazetachop@gmail.com



Новий рік – нові податки.

«Податки – це ціна, яку ми сплачуємо за можливість жити в цивілізованому суспільстві». Олівер Холмс

Під самий новий рік, як завжди з великим запізненням, скандалами та навіть бійками, прийнято новий бюджет країни. Він заснований на теж новому податковому кодексі, який внесе досить суттєві зміни в життя простих українців. Змінились деякі податки, що незмінно призведе до зміни ціни на товари в магазинах та наповнюваність наших гаманців. Прийняття цих вкрай важливих документів, необхідне в першу чергу для відновлення фінансування країни міжнародними кредиторами, тому часу було мало, а самі закони досить низької якості. Компромісу по найбільш гострим питанням так і не знайдено. Спробуємо розібратись в нових правилах.

Як видно з доступних документів, в 2016 році роботодавці будуть сплачувати до державного бюджету 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ), замість сьогоднішніх ~ 30-50%, при цьому 3,6% ЄСВ, що збирались із заробітної плати самих працівників, взагалі відміняються. Сама база нарахувань єдиного соціального внеску збільшується з 17 до 25 мінімальних заробітних плат. Враховуючи, що ця цифра на перше січня складе 1378 гривень, під сплату ЄСВ попадають фізичні особи, доходи яких не будуть перевищувати 34450 гривень на місяць. Для доходів самої фізичної особи встановлено єдину ставку в розмірі 18%, замість 15-30%, що діяли в 2015 році. А ось на прибуток від дивідендів, чомусь залишили ті самі 5%. Мабуть дуже важко оподатковувати свої власні прибутки. Але загалом, цей блок змін досить позитивний та направлений на розвиток і підтримку бізнесу. Очікується, що для тих підприємств, які сплачували «білу зарплату», такі зміни стануть значним полегшенням, а ось чи виведуть з тіні заробітні плати своїх співробітників інші – покаже час.

Радикальних змін в спрощеній системі оподаткування поки що не видно. Депутати дуже хотіли виключити зі спрощеної системи середній та крупний бізнес, але це навряд чи вийде. Використовувати спрощену систему для «оптимізації» оподаткування будуть і надалі. Згідно норм нового закону, змін не відбудеться для першої та другої групи платників. Для платників третьої групи спрощенців знижено поріг річного обігу з 20 до 5 мільйонів гривень та збільшено ставку податку. Платники ПДВ будуть сплачувати 3% до бюджету, інші – 5%. Виробники аграрної продукції, що входять до четвертої групи спрощенців, в новому році очікує збільшення ставки єдиного податку в 1,8 рази та відміняється льотний режим по ПДВ, при цьому призначається льотний період, для переходу на загальну систему оподаткування. Загалом, для тих підприємців, що використовують спрощену систему оподаткування, зміни не критичні. Звичайно, крім агропромислових холдингів, які раніше ПДВ практично не сплачували.

Напевне щоби компенсувати втрати від зниження ставок на доходи фізичних осіб, значно підвищені акцизи. Слабоалкогольні напої – на 300%, пиво та вино – на 100%, алкогольні напої – 50%, паливо – на 13% та тютюнові вироби – на 40%. При цьому уряд зберіг за собою право встановлювати мінімальні ціни на тютюн, як оптові, так і роздрібні. Таким чином, в новому році нас чекає невідворотне підвищення цін на всі акцизні товари, і навіть зменшення інших податків не зможе на цей процес вплинути. Пити, курити та користуватись автомобілем для українця стане ще дорожче. Напевне таким способом урядовці прагнуть позбавити населення країни шкідливих звичок та пересадити всіх на велосипеди.

Для нерухомості, площа якої перевищує 300м² квартири, та 500м² будинки, введено податок в 25 тисяч гривень на рік. А також 41,34 гривні з метра квадратного загальної площі житлової та нежитлової нерухомості. Таким чином, місцевий податок на нерухомість може бути переглянутий Чопською міською радою вже на почату 2016 року.

Для підприємств, з річним обігом більше ніж 20 мільйонів гривень відмінено сплату авансових внесків податку на прибуток, але введено квартальний звітний період. Тепер замість зменшення адміністрування, звіти по податку на прибуток бухгалтери будуть здавати кожен квартал. Самі зміни в податковий кодекс почнуть діяти протягом першого кварталу, а ставки податків знизяться вже з першого січня. На сьогодні важко оцінити реальний економічний вплив прийнятих змін на наповнюваність державної скарбниці, тому не слід вважати даний кодекс кінцевим. Думаю протягом 2016 року до нього буде внесено ще дуже багато змін.

Ігор Гіжан